Założeniem projektu jest przeprowadzenie pilotażu programu szybkiej integracji cudzoziemców przez pracę i jest on skierowany do osób, które na terenie Polski otrzymały status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą. Przeprowadzenie pilotażu będzie przygotowaniem do realizacji podobnych działań na szerszą skalę, w przypadku potrzeby przyjęcia przez miasto większej liczby cudzoziemców. Istotnym elementem programu jest wypracowanie modelu współpracy różnych służb i organizacji działających w obszarach kluczowych dla efektywnej integracji cudzoziemców.
Działania, które w ramach projektu są skierowane do cudzoziemców, to m.in:
• diagnoza potencjału zawodowego,
• praca socjalna,
• pomoc specjalistyczna,
• wsparcie mieszkaniowe (przeznaczono na ten cel 9 lokali),
• nauka języka polskiego,
• wzmocnienie kompetencji zawodowych,
• pomoc mentora kulturowego.
Jeżeli marzysz o tolerancyjnej, wielokulturowej Warszawie, a problematyka równego traktowania jest dla Ciebie ważna, z pewnością się tu odnajdziesz, a my stworzymy Ci możliwość wcielania w życie Twojej wizji Warszawy!
Misją Centrum Wielokulturowego jest stworzenie jak najlepszych warunków integracji obcokrajowców i społeczności lokalnej Warszawy. W związku z tym prowadzimy działalność w zakresie edukacji, bieżącej pomocy cudzoziemcom oraz kultury.
Praktyki w Centrum Wielokulturowym mogą odbywać się w dowolnym obszarze, zgodnie z zainteresowaniami i wykształceniem praktykanta. Proponujemy między innymi:
- 1. W obszarze edukacji:
- Prowadzenie zajęć językowych: lekcji jęz. polskiego dla obcokrajowców oraz lekcji języków obcych, warsztaty obywatelskie;
– Organizacja lekcji wielokulturowych;
– Udział w warsztatach antydyskryminacyjnych;
– Organizacja własnych warsztatów. - 2. W obszarze działań pomocowych:
– Porady prawne dla obcokrajowców (staż pod opieką mec. Moniki Wieczorek);
– Poradnictwo zawodowe;
-Udzielanie bieżących informacji obcokrajowcom (sprawy pobytowe, możliwości skorzystania z pomocy, przysługujące prawa itp.);
Pomoc psychologiczną w języku angielskim. - 3. W zakresie kultury:
– Organizacja wydarzeń kulturalnych: wystaw, koncertów;
– Organizacja spacerów po Warszawie. - W przypadku pytań prosimy o kontakt na adres mailowy: wojtek@cww.waw.pl.
Zadania
Do zadań wolontariusza/ki będzie należała współpraca z pracownikami Centrum Wielokulturowego w działach:
•edukacyjnych w zakresie inicjatyw integrujących dzieci i młodzież polską, migrancką i mniejszości narodowe obejmujące lekcje wielokulturowe, warsztaty, seminaria, konferencje tematyczne, lekcje języka polskiego jako obcego;
•kulturowych w zakresie wsparcia inicjatyw międzykulturowych, spotkań, aktywizacji i wsparcia imigrantów
•poradniczych w zakresie wsparcia punktu informacyjno-poradniczego
Ile czasu?
Dostosujemy czas do Twojego kalendarza.
Dodatkowe wymagania:
Mile widziane zainteresowanie wielokulturowością, migracjami. Znajomość języka angielskiego lub/i rosyjskiego (lub innego) będzie dodatkowym atutem.
Oferujemy:
Zapewniamy umowę wolontariacką, wsparcie merytoryczne i logistyczne koordynatora i pracowników organizacji we wszystkich działaniach w ramach wolontariatu. Międzynarodowe środowisko pomoże poszerzać umiejętności językowe. Zapewniamy również stały kontakt ze środowiskiem międzykulturowym i społecznością lokalną.
Praktyki/staż mogą obejmować aktywne i samodzielne działania edukacyjne
i animacyjne, wspierające edukatorów Centrum, asystenckie, wsparcie przy działaniach poradniczych, a z czasem nawet samodzielne udzielanie porad. Praktyki w Centrum to także bieżące wspieranie działań Centrum: udział w projektach Centrum, praca z klientem, pomoc przy wydarzeniach oraz możliwość przyjrzenia się temu, jak funkcjonuje organizacja pozarządowa w Polsce. Dzięki współpracy z Centrum, będziecie mieli możliwość spotkania ludzi z całego świata, pracy w wielokulturowym i wielojęzycznym środowisku.
Jesteś zainteresowana/ y stażem w Centrum? Napisz do naszej koordynatorki stażystów
Joanna Chrapkowska: joanna@cww.waw.pl
Kontakt:
ul. Jagiellońska 54, 03-463 Warszawa
+48 22 648 11 11