Warszawski Dom pod Fontanną (WDpF) prowadzony przez stowarzyszenie Zespół Regionalny Koalicji na rzecz Zdrowia Psychicznego to samopomocowa placówka, działająca zgodnie z międzynarodowymi standardami modelu Domu-Klubu. Prowadzona jest siłami członków (osób doświadczających zaburzeń zdrowia psychicznego) oraz nielicznych pracowników, którzy wspomagają wspólne prowadzenie Domu (nie podejmują zadań terapeutycznych, opiekuńczych, pedagogicznych czy badawczych). Działania zorganizowane są w trzech Sekcjach: Sekcji Administracji, Sekcji Zatrudnienia i Edukacji oraz Sekcji Obsługi Domu.
Do jakich działań/przedsięwzięć?
Wolontariusze nawiązują współpracę z jedną z trzech Sekcji w których skupione są działania WDpF:
SEKCJA ADMINISTRACJI (SA): Zajmujemy się tu sprawami członkowskimi - przyjmujemy, monitorujemy i prowadzimy dokumentację drogi nowych osób w WDpF; kontaktujemy się z członkami, których dawno nie było w Domu. Dbamy o dobrą organizację prac administracyjnych, prowadzimy recepcję, pilnujemy listy obecności, aktualizujemy informacje na tablicy ogłoszeń. Dbamy o czystość na terenie naszej sekcji i o dostępność materiałów informacyjnych oraz tych związanych ze sprawami socjalnymi i promocyjnymi Domu-Klubu. Zawiadujemy pracami redaktorsko-promocyjnymi, prowadzimy albumy, księgę gości, wydajemy codziennie biuletyn. Współpracujemy z podmiotami zewnętrznymi zajmującymi się sprawami socjalnymi, wyszukujemy, weryfikujemy i rozpowszechniamy na terenie Domu informacje, które mogą się przydać osobom potrzebującym (akty prawne, informacje o przedsięwzięciach instytucji socjalnych).Bierzemy udział w imprezach zewnętrznych i konferencjach, na których promujemy model Domów–Klubów. Sprawujemy też pieczę nad korespondencją i prowadzimy dziennik korespondencyjny.
SEKCJA OBSŁUGI DOMU (SOD): Zajmujemy się tu sprawami kulinarnymi - prowadzimy i obsługujemy barek oraz dbamy o codzienne przygotowywanie ciepłego posiłku – obiadu (w każdy poniedziałek spotykamy się, by ustalić menu na następny tydzień). Do naszych zadań należy też obsługa kulinarna wydarzeń specjalnych - spotkań, wizyt gości i imprez na terenie WDpF. Współpracujemy z instytucjami zajmującymi się ochroną i promocją zdrowia, wyszukujemy i dbamy o dostępność użytecznych materiałów z tej dziedziny. Odpowiadamy za warsztat techniczny - wykonujemy konserwacje i drobne naprawy na potrzeby domu. Jesteśmy także odpowiedzialni za zaopatrzenie - robimy zakupy spożywcze dla całego Domu.
SEKCJA ZATRUDNIENIA I EDUKACJI (SZE): Prowadzimy Klub Pracy i Edukacji, w którym poszukujemy ofert pracy i możliwości nauki, wspieramy się w tworzeniu dokumentów aplikacyjnych (CV, listów motywacyjnych), gromadzimy informacje o przepisach i instytucjach związanych z rynkiem pracy i edukacji. Czasami zapraszamy gości – specjalistów z zakresu zatrudnienia i edukacji. Realizujemy program Zatrudnienia Przejściowego. Współpracujemy z Domami-Klubami na całym świecie. Mailowo i w czasie spotkań międzynarodowych wymieniamy doświadczenia, wspólnie pracujemy nad rozwijaniem modelu Domu-Klubu, ulepszaniem Międzynarodowych Standardów i prowadzaniem ich w życie.
Dlaczego to jest ważne?
Jesteśmy osobami, które zdecydowały się wspólnie prowadzić Dom-Klub, należymy do międzynarodowej sieci podobnych domów (Clubhouse International). Są wśród nas członkowie Domu, którzy doświadczają kryzysów zdrowia psychicznego, a także pracownicy i wolontariusze. Dążymy do wzmacniania naszej podmiotowości i autonomii (ang. empowerment), by móc podejmować jak najlepsze dla nas decyzje, włączać się w rozmaite przedsięwzięcia, pełnić różnorodne role społeczne i zawodowe. Dom-Klub to miejsce, gdzie działamy, naturalna przestrzeń z realnymi ludzkimi dążeniami i problemami. Umożliwia nam ona i zachęca do brania na siebie współodpowiedzialności za różne działania. Członkowie i pracownicy współzarządzają Domem i razem wykonują zadania.
Zadania dla wolontariusza:
Charakter działań współpracy wolontariusza(-ki) i WDpF jest ustalany indywidualnie i zapisywany w indywidualnych Porozumieniach.
Wolontariusz(-ka) WDpF może podejmować działania o charakterze:
- systematycznym, w stałych ustalonych dniach i godzinach tygodnia/miesiąca
- okazjonalnym, w każdorazowo ustalanych dniach i godzinach.
Przykładowe działania do których może zgłosić się wolontariusz(-ka): wspólne gotowanie, wyszukiwanie ofert pracy i szkoleń dla członków, udział w spotkaniach, kontakt z partnerami WDpF, wyszukiwanie informacji, zadania związane ze sprzątaniem, wsparcie w prowadzeniu Facebooka, przygotowywanie materiałów promocyjnych i/lub graficznych, redakcja i/lub korekta codziennego biuletynu, itp. Więcej przykładowych zadań można znaleźć w opisach Sekcji WDpF.
Kogo szukamy?
Szukamy osób, które chcą wzmacniać w sobie:
- chęci i umiejętności budowania współpracy opartej na dialogu oraz szczerych, partnerskich relacjach
- entuzjazm i chęci do podejmowania oraz uczenia się różnorodnych zadań (w Domach-Klubach pracownicy i wolontariusze na równi z członkami wykonują wszystkie zadania potrzebne do prowadzenia Domu - np. sprzątanie, prowadzenie spotkań, promowanie Domu na zewnątrz, dbanie o dokumentację)
Ramy czasowe:
Grafik i okres współpracy wolontariusza(-ki) i WDpF jest ustalany indywidualnie i zapisywany w indywidualnych Porozumieniach. Poszukujemy osób chętnych do zaangażowania się w siedzibie WDpF, ale możliwa jest też współpraca zdalna. Jesteśmy czynni od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00 (We wtorki również 17:00-20:00).
Opis procesu rekrutacji:
Po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie lub e-mailowo, zapraszamy wolontariusza(-kę) na spotkanie w siedzibie WDpF, podczas którego mamy okazję się poznać, opowiedzieć o naszych działaniach i oprowadzić.
Kontakt:
Warszawski Dom pod Fontanną
ul. Nowolipki 6A, 00 - 153 Warszawa
tel./fax: +48 22 636 47 29, tel.: +48 22 636 55 89
e-mail: biuro@wdpf.org.pl (osoba kontaktowa: Marta Wybranowska)
FB: Warszawski Dom pod Fontanną